MEIE POOLT RESTAUREERITI ERAMU KULOSAARIL, MARSALKANPOLKU 4.

Meie poolt restaureeriti eramu Kulosaaril, Marsalkanpolku 4: Villa Karl Lagerström, mis on kuulsa arhidekti Sigurd Frosteruse poolt projekteeritud aastal 1909.

Arhidekti nimekamate tööde hulgas võib välja tuua Urho Kekkonen Museum Tamminiemi, Helsinki (1904) ja Stockmannin Helsingin keskustan (1930)

Villa praeguse omaniku ning restaureerimistööde projekti koostaja Matti Haapala ülesandeks oli säilitada nii maja algupärane tehniline kui visuaalne pool, mistõttu jälgisime väga täpselt materjalide, koostisosade ning töötehnikat vastavust.

Üks suurimaid väljakutseid oli säilitada maja aknalaudadeks olevad savikivist sile plaatkivid (Berliini Opal kobras).

Tegemist on rohkem kui 100 aastat tagasi kasutusel olnud populaarse katusesüsteemiga Saksamaal ning meie suureks õnneks leidsime Baierimaalt tehase, mis võimaldas kivide eritellimustootmist ning tarnet.

Sarnase väljakutse ees olime ka fassaadil asetsevate ilukividega, mis suuresti olid lagunenud, kuid asendamisel pidime lähtuma kivi looduslikust konsistentsist, mille pealispind on glasuuritud.

Fassaadi krohvikihi täpse koostise väljaselgitamiseks saatsime proovid Eesti krohvitootja SAKRET-i laborisse kus proovi tulemustena valmistati meile eritellimusena vajalik pinnakrohv.

Omame ajaloo väärtustega hoonete restaureerimistöödel kogemusi ning oleme valmis järgmisteks väljakutseteks.